Blog‎ > ‎

EeePC 1000H - prvých pár minút

Tak sa mi do ruky dostalo ASUS EeePC 1000H. Ide o ďalší model známej série od ASUS-u, mierne väčší, ako jeho predchodcovia a s procesorom Intel ATOM N270, s klasickým 160GB pevným diskom a 1GB RAM. Notebook nie je priamo pre mňa a navyše inú verziu na slovensku aj ťažko zohnať, takže táto je s windows XP. (čo je mimochodom asi najväčšia vada celého zariadenia - aspoň z mojho pohľadu) Zaujimavé je, že už od výroby je disk rozdelený na dve partície. C: 80GB a D: 70GB

Hneď po spustení a prvotnom nastavení (inštalácii) ma oslovuje typická hláška:


Inak na môj vkus je už z továrne na systém nainštalovaných kopec blbostí, ktorých reálna použiteľnosť je buď nulová, alebo sú to komerčné záležitosti ku ktorým mám už z princípu odpor. (Skype, vrátane pluginu do IE, Microsoft Works, WinDVD,Ecap,..) Naopak chválim prítomnosť StarOffice 8. (hoci ja by som zvolil radšej OpenOffice) K čosi lepšiemu pocitu by tiež prispel Firefox, alebo iný použiteľný browser, na jeho stiahnutie sa teda exploreru nevyhnem.. Tiež mi chýba aspoň trial verzia antivíru, takto hneď po spustení system straší s bezpečnosťou.. Ovladače jednotlivých zariadení tiež priniesli so sebou nejednú ikonu v tray lište. Windowsáci sú možno zvyknutí, ja určite nie a z 11 aplikácii (alebo čo to je) mam reálne využitie len pre ovládanie hlasitosti, prípadne pre EeePC Tray utility, ktorá bez problémov zvyšne nahradí. Okrem toho, máme predsa funkčné tlačidlá že ano? Ale možno som s Ubuntu a Mac OS X spohodlnel..

Inak kedysi som mal Mac OS X na EeePC (ta prvá verzia), bolo by zaujimavé porovnať použiteľnosť na tomto modeli, žiaľ čas nedovolil..

Čo ma teší, je touchpad, ktorý konečne funguje aj ako semi-multitouch, teda keď chcem scrolovať (v oboch osiach), použijem dva prsty. Stále som zvyknutý na rightclick dvoma prstami a to už žiaľ touchpad nezvládol. Scrolling tiež nefunguje v okne práve neaktívnej aplikácie, ale to už je asi feature systému.. Display je pomerne kvalitný, a dá sa naň pozerať, len trošku zamrzí, že ešte aspon 1cm z každej strany obrazovke nevenovali, lebo o 1" väčšia by sa určite pri troche snahy vošla. Každopádne pohybujeme sa na hranici kategórie netbookov, a v zásade na cesty môže byť.

Klávesnica už je takmer plná notebooková, čiže jednoznačne pozitívne hodnotenie. Zvyšok výbavy je typický EeePC - 3x USB (dva vpravo, jeden vľavo - čo je pmerne praktické), VGA výstup, čítačka SD/MMC kariet, LAN konektor, vstup na mikrofón (je aj vstavaný), výstup na sluchadla a samozrejme, konektor na adaptér. Nad obrazovkou je umiestnená 1,3 Mpix web kamera.

Celkové vyhotovenie pôsobi veľmi odolne, notebook nevŕzga, ani sa inak nepatrične neprejavuje (až na netesnosť medzi rámom displayom a jeho rámom), čiže netreba sa báť zobrať ho so sebou na cesty.. Prekážkou nebudú ani rozmery, ani hmotnosť. Výdrž batérie uvádza výrobca až do 7 hodín. reálne to bude zrejme menej, ale ani pri dlhšej ceste batéria zrejme nesklame - zatiaľ teoreticky, ako to je naozaj, ukáže čas, rovnako ako s celým notebookom..

Na záver pár foto (nízka kvalita - mobil)

EeePC 1000H

EeePC vs starý MacBook

Porovnanie zhora

..a zboku
Comments