Blog‎ > ‎

Linuxák vo filme

V pondelok o 23:00 bežal na Markíze povedal by som vcelku priemerný film s Clint-om Eastwood-om - Krvavá stopa (ang. Blood work). Sledoval som ho len tak pomimo kútikom oka, popri čítaní OpenMoko mailing listu. (hľadám nejaký dobrý, ideálne linuxový telefón)
Film sa snaží držať si aspoň mierne nadpriemernú úroveň, čo sa mu myslím aj celkom úspešne darí, všeobecne však v mojich očiach zapadal do priemeru medzi filmy na ktoré človek zabudne a spomenie si na ne až v momente, keď ich práve kvôli tomu pozerá druhý krát. Všetko nasvedčovalo tomu, že rovnaky osud postihne aj tento kúsok keď zrazu prišla 26. minúta..

..a s ňou aj celkom milé, hoci s dejom v podstate vôbec nesúvisiace prekvapenie. Už pri príchode samozvaného detektíva Terry-ho McCaleb-a sa ukazuje malá značka (nálepka?) s písmenami LNX (čo mohlo a môže znamenať čokoľvek, ale vo víre udalostí..):


V momente, keď sa chudák administrátor (súdiac podľa dvoch "asiserverov" stojacich vedľa neho) sťažuje na neschopnosť polície, ukazuje sa jeho pravá nátura naplno. Rozrušený nedávnym zážitkom a azda aj v snahe mierne zdramatizovať situáciu sa postaví a dovolí tak kamere zaznamenať popri jeho tvári aj poličku s knihami za ním. Treba uznať, naozaj slušná zbierka.


Okrem pár linuxových kníh, z ktorých niektoré možno žiaľ rozoznať len podľa obalu, keďže nápis je nečitateľný..

..sa môže náš filmový kolega pochváliť aj takou lahôdkou ako RedHat 6.1, na ktorom som ak ma pamäť neklame začínal aj ja. (keď nerátam letmý dotyk so SUSE, ale to nebol môj počítač)


Otázkou pre mňa zostáva, aký OS a prípadne aký window manager to vlastne svedok vraždy používa. Čo myslíte vy?

Pre tých, ktorí daný film nevideli ešte upokojujúca správa na záver: Linuxák vrah nebol. ;-)

Comments