Blog‎ > ‎

Návod na použitie výťahu

Staré časy

Ak človek býva v paneláku, hlavne takom, ktorý postavili ešte súdruhovia a ten ma výťah, veľmi pravdepodobne má (mal) vnútri návod. Občas sa mu nadáva aj manuál pre obsluhu.. Neviem, čo na to litera zákona, ale mám pocit, že v nových budovách a obchodných domoch už takéto pomôcky výťah neobsahuje. Každopádne nie o takých som chcel.. Veď odviezť sa predsa dokáže aj malé dieťa, (aj keď by samostatne nemalo) tak načo aké manuály? Lenže ten, ktorý mam na mysli ja by mal byť predovšetkým vonku nie vnútri a mal by obsahovať úplne iné informácie.. Ale pekne poporiadku.

Začnime tými klasickými, akých je, predpokladám, ešte stále väčšina. Ide o systém "kto prvý príde, prvý melie". Čiže zavolám si výťah (ak práve nie je na mojom poschodí), ten príde , nastúpim, zvolím si cieľové poschodie a veziem sa. V zásade niet čo riešiť, jediný zádrhel nastáva, keď je práve výťah obsadený, čiže obsluhuje niekoho iného. Neostáva iné ako počkať. Aby ale niekto nečakal zbytočne len kôli nám je dobré dodržiavať pár jednoduchých pravidiel:
  • výťah obsadzujeme pokiaľ možno čo najmenej. Čiže ak je to možné, nelúčime sa s frajerkou vášnivými bozkami medzi otvorenými výťahovými dverami, ale až za nimi. Koniec koncov, ak náhodou odíde, o dôvod viac byť dlhšie spolu.. ;-) 
  • V prípade, že je na tom istom podlaží výťahov viacero a každý sa dá privolať samostatne, privoláme iba jeden. Opak robí veľa ľudí, lebo je proste fakt, že privolaním všetkých mi určite prijde aj ten, ktorý je najbližšie. (resp. ktorý je momentálne najmenej vyťažený) Navyše sa to dá ospravedlniť na poschodiach, kde je pohyb ľudí frekventovaný a teda je pravdepodobné, že aj výťah ktorý by pre mňa už prišiel zbytočne (dávno sa veziem v inom) niekto iný využije.

 Výdobytky vedy a techniky

Aby sa predošlo podobným problémom ako v spomínanom druhom bode, snažia sa ísť na to výťahy (resp. ich konštruktéri) inteligentne. Môžu napríklad na každom poschodí mať iba jedno - spoločné tlačidlo a logika výťahov pošle na dané poschodie ten ktorý je najbližšie, alebo proste zastaví prvý, ktorý pôjde okolo.. Toto má svoje pre aj proti. Systém sa síce naivne nespolieha na ľudskú toleranciu voči sebe navzájom, ale kým človek nenastúpi, systém (až na prvé a posledné poschodie) nevie, ktorým smerom pôjde nastupujúci.
Aj toto ma svoje riešenie. Na poschodí sa objavia tlačidlá dve - jedným sa privolá výťah, keď ide človek nadol, druhým keď plánuje ísť nahor. A tu sa dostávame k tomu najväčšiemu problému a zároveň dôvodu, prečo tento článok vznikol. Je ním ľudská ignorancia a hlúposť. Čo konkrétne myslím?

Mnohí ľudia majú skvelý zvyk stlačiť obe tlačidla naraz, lebo - pravdaže - dve je viac ako jedno, alebo nastupujú do výťahu idúceho opačným smerom než plánuju ísť oni . Kde je zdroj tejto prekérnej situácie? Zjavne pramení z toho, že IQ výťahu je značne vyššie ako IQ takéhoto ignoranta. Ako to potom vyzerá? Normálny človek nemá v ideálnom svete problém. Označí, ktorým smerom chce ísť, výťah čoskoro príde, on nastúpi a odvezie sa kam potrebuje.. V skutočnosti ale, žiaľ, tvrdo narazí..

 Blízke stretnutia

Každodenná situácia. Mamička s kočíkom. Keby vedela, ide radšej po schodoch s dieťaťom na chrbáte, ale nevie. Ľudí pomerne dosť, zastaví výťah. Na (jej) počudovanie všetci idú nadol a málokto je gentleman (to už sa tak nečuduje, zvykla si aj inde), každý sa tlačí ako žid do neba, takže sa kočík nevôjde. Mamička ostane čakať aby videla ako sa polovica tých ľudí odvezie úplne na prízemie. (samozrejme zastavujúc aj na poschodiach kde nikto nenastúpi/nevystúpi, lebo tam stáli ďalší podobní jedinci) A následne nahor, aby sa opäť otvorili mamičke dvere (niekto stlačil tlačidlo aj smerom nahor - samozrejme, veď stlačil obe) a pozerali na ňu tie isté xichty, čo ju predtým nepustili dovnútra. Nebyť záhadnej demencie, mohla už mamička nakladať dieťa v garáži do auta a xichty mohli v pokoji nastúpiť do poloprázdneho výťahu idúceho nahor bez toho aby si užili zbytočnú (až na pár uchylov, ktorí su tam práve preto) tlačenicu v kabínke.

 Pozorovanie a výskum javu

Keď máte to šťastie a a dostali ste sa dovnútra. Všimnite si, ako ľudia označujú tlačidlami poschodia v opačnom smere, než ide výťah a držte sa od nich ďalej, lebo som ešte vo svojom pozorovaní nezistil, či je toto dementné správanie sa nejako prenosné. Logika hovorí že asi ano, lebo skoro pri každom presune z poschodia na poschodie na takýchto ľudí narazite, čiže je ich naozaj veľa. Druhým vysvetlením ich koncentrácie môže byť fakt, že výťahy takto postihnutých jedincov jednoducho priťahujú. Chce to ešte venovať sa dlhším pozorovaniam..

Keby ste mali napriek tomuto popisu správania sa a dôsledkov naďalej problém vypozorovať týchto primitívov v akcii. Ponúkam Vám úplne ideálny spôsob, ako zachytiť priamo celú čriedu. Stačí v trochu hustejšom čase (čo sa pohybu ľudí medzi poschodiami týka) čakať na výťah na prvom, resp. poslednom poschodí budovy. Môže sa totiž stať (a často sa stane) že výťah zastaví a vy proste nemôžete nastúpiť, hoci ste čakali na danom poschodí ako jediný, lebo výťah je plný  a nikto nevystupuje. Jednoznačné znamenie. Cela črieda dementov natlačená v jednej kabínke. Prirovnanie "potiť sa ako somár v kufri" prestáva byť v prvej polovici prirovnaním a platí doslova a pre celé jej osadenstvo. Neznalosť a ingnorancia. Ťažko povedať, čo je horšie.

Priznám sa, mám veľký problém vcítiť sa do takýchto jedincov a vôbec pochopiť, ktorá časť systému používania výťahu je pre nich príliš komplikovaná a nezvladnuteľná. Žeby to bol problém určiť smer ktorým sa chcú vydať? Porovnávanie súčasného a cieľového poschodia je asi príliš zložitá matematická operácia.. Alebo že by bola obyčajná šípka príliš málo zrejmá. Možno by pomohla informácia podávaná vo forme celej vety "Tento výťah pôjde nadol, ak idete nahor, počkajte." Ako zamedziť stlačeniu oboch tlačidiel naraz netuším. Asi na každé poschodie delegovať nového zamestnanca, ktorý bude mať na starosti len obsluhu týchto dvoch tlačidiel. Postačí trochu cvičená opica. Za dva banány by to určite zvládla.

 Real life

Na záver udalosť, čo ma nakopla až k tomuto článku. Čakali sme na výťah v jednom obchoďáku piati. Dvaja strašne cool a in petržalskí rappa's a mamička s dieťaťom - vzhľadom aj rečou cudzinci. Víťah zastaví, mamička s dieťaťom čaká. Zjavne plánuje isť nahor, zatiaľ čo ja smerujem do suterénu spolu s výťahom a rappa bro's. Čávovi to nedá a vraví druhému cestou nadol "To čo nenastúpila?" (čítať primerane "cool nigga rappa" štýlom). Otvárajú sa dvere, suterén, ja vystupujem megacool niggaz nie, už sú dvere takmer zatvorené, keď ešte začujem pohŕdavé zhodnotenie mamičkynho počínania. "Asi si krava myslela, že to ide len dole" Kabínka so smiechom odchádza späť nahor. Idúc k autu sa sám seba pýtam, či im to docvakne, keď sa k nim mamička pridá počas cesty nahor..
Comments