Blog‎ > ‎

OpenSource, ClosedUse?

Možno niektorí z vás poznajú Greymatter, niektorí ho dokonca možno aj používajú.. Ja som naň narazil viac-menj čírou náhodou len nedávno. Chcel som sa mu pozrieť trošku bližšie na zúbok a azda aj (čisto len z technického záujmu - blog tu na abc-čku mi bohato stačí) vyskúšať. Čo ma však dosť zarazilo a prinútilo napísať pár zamyslených riadkov, ktoré práve čitate, bola licencia.

Posúďte sami, mňa osobne najviac zaskočila táto veta:

Finally, you may not sell or in any way make a financial profit from this program, either in original or modified form.
Pokúsim sa interpretovať jej praktický význam: Licencia vyslovene zakazuje používat Greymatter na akúkoľvek činnosť, ktorá by eventualne mohla priniesť užívateľovi zisk. A to je, myslím celkom v poriadku, je to autorove právo vydať svoje dielo pod akoukoľvek licenciou. Čo sa mi ale zdá naozaj pochybné je praktický prínos takejto licencie jednak autorovi samotnému, jednak programu ako takému.

V súčasnej dobe je aj na poli weblogových systémov pomerne široký výber aj medzi opensource produktmi. Niektoré su známejšie a používanejšie, iné menej. Odráža sa to zvyčajne aj na kvalite kódu. Viac užívateľov = zvyčajne viac vývojárov + viac ľudí reportujucich bugy, viac odskúšaných konfigurácii. IMHO

Nebudem so seba robiť odborníka na blogy a bloggerov, ale myslím, že značna časť tých, ktorí sa rozhodnú pohrdnúť miestom na niektorom z voľne dostupných serverov a rozhodne sa ísť cestou inštalácie vlastného systému tak urobí aj preto, lebo na svoj blog chce umiestniť reklamu. Reklama na blogu je vôbec vcelku podstatný faktor, pre mnoho blogerov podstatnejší ako samotný obsah.. :)

Akú škodu spôsobuje autorovi Greymatter zisk uživateľa z adsense (napríklad)? Azda okrem pocitu "sviňa, zarába na mojom systéme", ktorý by bol jednak falošný (predáva prevažne obsah) a jednak smiešny, keďže zisk sa zvyčajne neodlepí z jednocifernej priečky..

Neoberá autor vlastne o zisk sám seba? Väčšia užívateľská základňa by mu určite priniešla návštevnosť na jeho stránku (teoreticky aj zisk z reklamy), pomohla by mu získať lepší feedback, dostala by jeho system do popredia.

Licencia, jej znenie a obmedzenia sú právom v rukách autora a už len fakt, že poskytuje zdrojové kódy voľne k dispozícii je viac než ústretový krok. Myslíte si ale, že to bola dobra voľba?

Comments